Meglehetős megrökönyödéssel néztem e film nyitó jeleneteit, melyben a címszereplő tel-avivi lakás néhai tulajdonosának hagyatékát szortírozzák szét az örökösök. Civil munkám nagy részét régi levelek, könyvek, fényképek böngészése teszi ki mostanság, azt nyomozom, hogy ki írta, kinek, s mit akart benne közölni: hogy milyen új, ismeretlen és érdekes történetek sejlenek fel a múltból. Nem nagy, világot befolyásoló titkok, csupán olyan kicsi, aprócseprő, hétköznapi titkocskák, melyek azonban a szememben értékesebbek, szórakoztatóbbak és többet mesélnek száz III/III-as aktánál. Szóval, döbbenettel néztem, ahogy szegény Gerda Tuchler lánya, valamint unokái és a kiterjedt rokonság szórja a rettenetes gyorsasággal szaporodó, óriási szemeteszsákokba azt a töméntelen régi levelet, fényképet, kacatot, amit a nagymama, néhai férjével magával hozott szeretett óhazájukból, Németországból az új hazába, Izraelbe. Mivel a nagyszülők mindig is tartózkodtak attól, hogy a gyerekeket, unokákat beavassák azokba a régi, szörnyű dolgokba, azok nem is ismerhették azokat, akikhez szóltak azok a levelek, akik mosolyogtak azokon a fotókon, nem értenek németül, de nem is akarnak tudni semmit arról az országról, ahol…
Egyedül Arnon Goldfinger, a fiúunoka -egyben A lakás című dokumentumfilm rendezője és riportere- kapkod érdeklődéssel a szemétbe szánt lomok után, de régen is ő volt egyedül a családban, akiben élt a kíváncsiság arról, kik is ők tulajdonképen. Természetesen talál érdekes dolgokat, sőt, olyan információkra is bukkan, amely mélyen megdöbbenti a férfit. Lehetséges, hogy cionista nagyszülei közeli barátságot ápoltak még Németországban egy báró Leopold von Mildenstein nevű SS-tiszttel, aki egy időben Eichmann közvetlen felettese volt, s akivel még a háború után is fennmaradt a barátság?
A helyenként megkapóan személyes hitelű dokumentumfilm ennek a nyomozásnak történetét meséli el, melynek során Arnon édesanyjával felkeresi ennek a von Mildensteinnek ma még élő rokonait, akik kedves barátsággal fogadják őket. Az általuk elmeséltekből, valamint Gerda hagyatékából összeálló puzzle-ból aztán egy igen érdekes történet bontakozik ki, mely igen szépen árnyalja a második világháborúról és a holokausztról alkotott összképet. Asanisimasa: 7/10