Noé (Noah, 2014)

Fogalmam sincs, mi vitte rá Darren Aronofskyt ennek a filmnek elkészítésére, merthogy eddigi életművéből patás lólábként lóg ki. Talán A forrás lehet a forrás? No, de azt se szeretem… Émelyítő, giccses new age ömlengés, viszont abban van ennyi transzcendencia, meg filozofálgatás, élet, halál, Isten. Vagy A pankrátor, mely -már Noé - Russell Croweegy lényegesen, nagyságrendekkel jobb filmben- a Küzdő Emberről festett, magasztos freskó? Fene tudja. Még az is lehet, hogy simán csak fel akarja venni a versenyt Spielberg mesterrel gyermekeit elkápráztatni szándékozó mesemondásban…

Annyi biztos azonban, hogy ez a Noé minden idők eddigi legemberközelibb bibliai témát feldolgozó, képes-mesekönyv-filmje a megszámlálhatatlan bugyirózsaszínben és hupikékben fürdő, zabolázatlanul idealisztikus giccs közül. Pedig Noé története tipikusan olyan, amit akár jól, ütősen és aktuálisan is meg lehetne csinálni. A Jó és a Rossz harcát követően a Teremtő megharagszik az Noé - Sir Anthony Hopkinsemberekre és el akarja pusztítani saját képmására alkotott teremtményeit. Egynek közülük azonban álmot küld, melyben javasol egy kiutat, egy túlélési módot, de azért nagyon meg kell küzdeni… Mondtam már neked egy csomószor, ember, küzdj és bízva bízzál. Ikszedik szín. Látom benne az utópiát, negatív és pozitív értelemben egyaránt. Látom benne a zöld propagandát, de látom benne az egzisztencialista drámát is…

Aronofsky filmjének erénye ez, hogy a bibliai alakokat konfliktusaiban, küzdelmükben közel tudja hozni a mai nézőkhöz. Ahogyan tesz, az már Hollywood vérprofi receptkönyve szerint zajlik, bár kell merészség a bibliai témák fantasy stílben való elmeséléséhez. Ez azonban még az Ószövetség, tehát nincs nagy kockázat. Tagadhatatlan, van néhány erősen látomásos kép a filmben, de alapvetően azért ez a film olyan, mint bármelyik más fantasy a műfajból. “Nőnek a gyerekek, kérdéseik vannak, de most rendes brooklyniként írassam őket be a jesivába? Inkább elmesélem nekik filmben az én kedvenc történetemet, úgy, hogy azért őket is lekösse, kicsit Gyűrűk urás modorban. – morfondírozhatott Darren.” Vagy sem.

Russell Crowe mindenesetre jó választás volt, hirtelen most nem is tudnék elképzelni Noé - Russell Crowe és Jennifer Connellymást Noé szerepére, aki a kellő súllyal meg tudná jeleníteni őt. Nini, a kis Hermione milyen jó színésznő lett (Emma Watson – Ila). Ha Anthony Hopkins játszik egy bibliai témájú filmben, akkor minimum Istennek (akinek ebben a környezetben nem illik kimondani a nevét) kell lennie, ha nem, akkor Mózes. Vagy a bogyós Matuzsálem, az öreg trükkös. Stb. Működnek is ezek a jelenetek, amikor feszülnek az emberi viszonyok, érthető a konfliktus, értjük a Bibliát. A látvány ehhez már szinte felesleges – persze a népnek meg az kell. Asanisimasa: 5/10

Kategória: Film
Címke:
Közvetlen link a könyvjelzőhöz.

11 hozzászólás a(z) Noé (Noah, 2014) bejegyzéshez

  1. ChrisDry szerint:

    totálisan sz@r volt, mind színészileg mindenki egytől-egyig, különösen a kis csaj teljességgel idegesített az amatőr színészi nívót sem érte el (emma wattson csupa kis betűvel), a ‘kiszínezett történet’ is ritka gyenge ábrázolású volt, teljes időelcseszés volt, senkinek sem ajánlom. 1/10

    Darren A. hanyatló pályafutása nálam:

    2014 Noé (10/1,5)
    2010 Fekete hattyú (10/6)
    2008 A pankrátor (10/5,5)
    2006 A forrás (10/9,5)
    2000 Rekviem egy álomért (10/8,5)
    1998 Pi (10/8,5)

  2. Kata szerint:

    És kik voltak ezek a kőtranszformerek? Mi volt ez az egész? Talált gyerek, nagyapa? Nem emlékszem a Bibliából ezekre.

    • efes szerint:

      A bibliai (ószövetségi) témájú filmek közül még mindig ez a legjobb, még úgyis, hogy szar. Én azon nem akadok fenn, ha valamit másként ábrázolnak, mint ahogy a bibliában le vagyon írva, hiszen szémtalan példát lehetne hozni bibliatorzításra a teljes művelődéstörténetből. Egyesek szerint pl a Károlyi Biblia maga is már ferdítés, nem fordítás, úgyhogy… Szabad értelmezés nekem abszolút belefér, főleg, hogy a zsidó bibliaértelmezés hagyománya is a szabadságon alapszik (lásd: Talmud). Egészen biztos vagyok amúgy abban, hogy a gyerekek kedvében akart járni Darren ezzel filmmel, ezért a transformerek is, csak nem jött be neki. Ennyi. Nem érdemes túl sok szót pazarolni rá.

      • Kata szerint:

        Viccelsz? A Passió minden idők legőszintébb filmje…. :))) (Eric Cartman)

      • efes szerint:

        Na, a South Park viszont kötelező. Még a zorródat is tisztíccsa. 😉

      • Dr. No szerint:

        A bibliai témájú filmek közül ez a legjobb?! Csókolom, Tízparancsolatot Cecil B. DeMille-től tetszett látni, bármelyiket (merthogy kétszer is megrendezte 30 év különbséggel)?!

      • efes szerint:

        🙂 Nem hiszem. Jó? 😀 (Mert nem hiszem…) Biztos mega, meg giga, ős-Hollywood. Nem tudom. Nekem egy szerény, csodáktól és megaszörnyektől mentes verzió lenne jó, de tudom azt is, hogy ez jelen esetben fából lenne vaskarika.

  3. Visszajelzés: Mit nézzünk ma este a tévében? – Vasárnap | asanisimasa

  4. Visszajelzés: Mit nézzünk ma este a tévében? – Szombat | asanisimasa

  5. Visszajelzés: Mit nézzünk ma este a tévében? – Szombat | asanisimasa

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.